
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.07 mm |
| Thickness | 0.97 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Interface | SPI |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | Voltage |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 days ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 10 |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Reference Type | Supply |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2.8 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Settling Time | 7.5 µs |
| Nominal Supply Current | 256 µA |
| Resolution | 1.25 B |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Interface Type(Data Interface) | 3-Wire, DSP, Microwire, QSPI, SPI |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Sampling Rate | 1.8 Msps |
| Differential Output | No |
| Number of D/A Converters | 1 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Unipolar |
Stock: 1196
Distributors
pcbx
Unit Price$1.07636
Ext.Price$1.07636
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.07636 | $1.07636 |
| 10 | $0.79509 | $7.95090 |
| 25 | $0.72583 | $18.14575 |
| 50 | $0.68402 | $34.20100 |
| 100 | $0.64462 | $64.46200 |
| 300 | $0.61172 | $183.51600 |
| 500 | $0.58050 | $290.25000 |
| 1000 | $0.56169 | $561.69000 |
| 3000 | $0.54520 | $1635.60000 |
| 5000 | $0.52920 | $2646.00000 |
